איכות עם חיוך – ללא מאבק

איכות עם חיוך - ללא מאבק

גישה המניבה תוצאות ברמה אחרת

בחרו את המסלול המתאים לכם:

וצרו קשר לקביעת פגישה בלתי מחייבת אצלכם בארגון.

חג חנוכה שמח - תשע"ו

מחר, יום ראשון, יחגוג העם היהודי ברחבי העולם חג חנוכה. עבורי זהו אחד החגים שאני הכי אוהבת במסורת היהודית וגם בכלל.

אני מתחברת לחנוכה ברמות ובמשמעויות רבות ביותר, אבל קודם כל – ברמה הדי בסיסית שלו של היותו חג האורות. וגם כאן ישנם מספר הבטים.

חג האורים

כמובן, בראש ובראשונה – היופי והמשיכה ההיפנוטית של האש הבוערת בקצות הנרות הצבעוניים, המהבהבים ומרצדים בחושך מול החלון, ההשתקפות של אותן להבות רוקדות בזגוגית, הצפייה מבחוץ בכל החלונות בהם נראות החנוכיות הדולקות. משיכה ברמה עמוקה שמקורה, ודאי, בשלהי ההתפתחות של בני אדם, אל הלהבה. זו הגורמת למקומות של אש בביתנו להוות מוקד המשיכה של האנושות מאות אלפי אם לא מיליוני שנים. הצפיה בלהבה פשוט עושה טוב וחם עמוק בפנים.

חנוכה - חנוכיה דולקת משתקפת בחלון

אילוסטרציה: הדלקת נר חנוכה

באנו חושך לגרש

שנית – ברמה של התפתחות אישית והקשר הסמלי הזה של אור וחושך. בכל פעם שמתחילים לשיר את שיר החנוכה הידוע "באנו חושך לגרש", אני נזכרת מחדש ש(א) ממש לא צריך, ו(ב) זה חסר כל תועלת, לא ניתן. 

כל אדם שמקדיש מעט מחשבה למה שקורה סביבו, ומשקיע זמן מסוים להתפתחותו האישית, ולכן לומד וחושב על המילים בהם אנחנו משתמשים, המושגים עליהם אנחנו חושבים ומה בדיוק אנו חושבים עליהם, יודע ומבין שחושך ואור אינם הפכים, ואינם אויבים. הם משלימים זה את זה לשלם.

יתרה מכך, חושך הוא מילה שבאה לתאר מושג מופשט, רעיון. לא קיים בטבע גודל פיסיקאלי, כלומר כזה שניתן למדוד, שנקרא חושך. אבל קיים אור. ועל כן, חושך הוא פשוט מצב של היעדר אור. לכן לא ניתן "לגרש" חושך. תנסו כמה שתרצו, אך אי אפשר להוציא חושך מתוך חלל או מקום כלשהו, אי אפשר לעשות מצב שבו החושך ילך, יעזוב, ישנה את ריכוזו או ישתנה בכלל באופן כלשהו. כי לא קיים גודל כזה, חושך. בקיצור – שום מניפולציה של חושך אינה אפשרית.

לעומת זאת, מספיק להוסיף מעט אור והחושך מתפוגג לו. די בנר אחד קטן כדי שהחושך יפסיק להיות מאיים ויראה לנו את שהוא החביא בתוכו קודם לכן. נכניס יותר אור – נמוג החושך עוד יותר. ולכן פסטיבל האורות הוא חשוב כל כך.

הוא תזכורת לנו שלא לצריך למחות ולהלחם כל הזמן בכל סוגי החושך הסובבים אותנו, יהי זה חושך הלילה, חושך הבורות, חושך הגזענות, חושך צרות הדעת, חושך הקורבנות, חושך הקסנופוביות למיניהן, חושך התרבות הפרימיטיבית של ימי הביניים… 

חשוב להדגיש: אין להתעלם ממנו, או להכחיש שהוא קיים. הוא קיים, כמו שקיים היעדר אור. וצריך להגן על עצמינו בפני תוצאות ותופעות הנובעות מכך. אך לא צריך להתרכז במלחמות בחושך, אלא יש להביא את האור. 

על מנת לקבל תועלת, את האנרגיה שלנו יש להשקיע בהבאת יותר אור של הנאורות, של הערכים, יותר אור של האהבה לזולת, יותר אור של העשייה עבורנו ועבור אחרים, יותר אור של היצירה של מה שטוב ומצליח ועוזר, יותר אור של ביצוע מה שצריך פשוט כי זהו הדבר הנכון לעשות, בשבילנו. כדי שאורנו לא יכבה, אלא יתעצם. למען יאריכון ימינו על פני האדמה הזאת.

ולומר תודה מתוך פנים לבבנו על התזכורת הנהדרת והססגונית הזאת שאנו מקבלים מדי שנה בשנה: חנוכה.

חג אורים שמח לכולכם! יצרתי עבורכם במיוחד כרטיס ברכה לחג החנוכה, הקליקו על התמונה מטה להגדלה.

כרטיס ברכה - חנוכה 2015

תמונה עליונה: התמונה המקורית מתוך מאמר על הדלקת נרות חנוכה באתר רידרז דייג'סט.
תמונה שניה: התמונה המקורית מתוך פוסט על נר ראשון של חנוכה וחג ההודיה בבלוג Life Tastes Good.

[elementor-template id="16514"]

פוסט זה זמין גם ב: English

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *